Kada govorimo o nezi kože, veoma česta tema je briga o starenju bilo da se pominje u smislu prikrivanja vidljivih znakova ili koraka koje je potrebno preduzeti kako bi njihova pojava izostala. Proces starenja, kao jedan od prirodnih, nije nam omiljen, a da bi nam bio dovoljno poznat potrudićemo se u narednom tekstu govoreći o kolagenu kože.

Kolagen je upravo sastojak koji našoj koži pruža punoću i zato ga pominjemo u superlativu. Mada se o ovom gradivnom elementu dosta zna usled brojnih istraživačkih i naučnih studija, tako da njegova uloga i značaj nisu mitološki.
Uzimajući u obzir da vremenom usled starenja kolagen podleže procesu degradacije, a da je naša želja i cilj da kožu u svakom trenutku održavamo što zdravijom, briga o kolagenu podrazumeva deo te rutine.
Kolagen je najzastupljeniji protein ljudskog organizma, koji sadrži brojne funkcije. Svoje uloge obavlja na različitim nivoima i delovima u telu, poput mišića, ligamenata, tetiva, kostiju, procesu koagulacije krvi. Dakle, njegova funkcija i predmet razmišljanja nije isključivo u vezi sa našom kožom.
Međutim, kada je reč o koži, najveći značaj ima tip I kolagena (85% kolagena kože) i tip III (15% kolagena kože), koji se spajaju u dermisu poput vezivnih jastučića. O tome nam otkriva i sam naziv, budući da poreklo imena potiče od grčke reči ‘’kolla’’ što znači ‘’lepak’’. Kolagen stvaraju ćelije koje se nazivaju fibroblasti. Kolagen daje elastičnost i čvrstinu koži, održava je jedrom i mladalačkog izgleda. Takođe, ima ulogu u regeneraciji i reparaciji, odnosno obnavljanju izumrlih ćelija kože.
Zdrava i mlada koža lako regeneriše i nadoknađuje izgubljena ili oštećena vlakna kolagena, usled de novo sinteze. Međutim, kako starimo, dolazi do njegove razgradnje i tzv pucanja kože, gubi se 1% kolagena godišnje, što rezultuje pojavom bora koje su neželjeno ogledalo naše starosne dobi i strukturno oslabljenog stanja naše kože.
Do usporene produkcije kolagena dolazi nakon 25.godine života, a do značajnog pada u sintezi nakon menopauze kod žena, i tako pri starosti od 80 godina se proizvodi 75% manje kolagena nego u dvadesetim godinama. Zato je važno sve ono što možemo da učinimo kako bi zaštitili kolagen.
Stopa gubitka kolagena od 1% je zapravo minimalna i do intenzivnijeg opadanja može doći usled neadekvatnih egzogenih faktora u smislu našeg stila života (fotostarenje, zagađenje, pušenje, loša ishrana).

Kao prvi korak u svakoj rutini nege je važno upoznati kožu, tip, njene potrebe i sam koren problema. Sveobuhvatnu analizu možete pronaći kao uslugu u #SkinTesting centrima. Nakon objektivnog utvrđivanja stanja sledi preporuka adekvatnih proizvoda shodno rezultatima merenja. Dragocenost koju koži pružate je individualan pristup.
Ukoliko i sama analiza pokaže smanjenu elastičnost i prisustvo bora, potrebno je koristiti proizvode koji će doprineti očuvanju, zaštiti i podsticanju proizvodnje kolagena. Definitivno je bitno i podstaknuti proizvodnju prirodnih faktora vlažnosti, pružiti infuziju hidratacije, na osnovu činjenice da su hidratacija i elastičnost povezani parametri. Sinergija proteinskih proizvoda, zatim onih koji podstiču hidrataciju poput hijaluronske kiseline, dodatno preparati na bazi retinola budući da će stimulisati sintezu kolagena, zdrav stil i način života uz neophodnu suplementaciju ukoliko je potrebna, pružiće cecelovit pristup. Koža će biti zdrava, hidriranog izgleda, sa umanjenim borama ili odloženom njihovom pojavom.